Z życia bursy szkolnej

2019/2020

Bursa żyje i mówi dwoma językami

Od września nasza szkolna bursa tętni życiem. Większość jej mieszkańców to nowi koledzy i koleżanki z Ukrainy. Pozwólmy im przywitać się z naszą społecznością uczniowską.

Dziewczyny z I TH:

„Cześć. Jest nas siedemnaścioro. Przybyliśmy do szkoły w Europie z różnych miast ukraińskich, aby w przyszłości mieć więcej życiowych możliwości. Każdy z nas wybrał zawód dla siebie najlepszy: ktoś chce być ekonomistą, ponieważ lubi pracować przy komputerze; inny chce być hotelarzem, ponieważ chce dbać o ludzi i poznawać świat. Są też mechanicy, bo mają szczególną miłość do samochodów oraz gastronomowie, którzy lubią gotować. W Polsce ludzie są mili, chętni do pomocy. Szkoła jest fajna, ale tęsknimy za naszymi przyjaciółmi i ojczyzną”

Andrii z I TM

„Mieszkam na Ukrainie w mieście Pryluky. Skończyłem dziewięc klas gimnazjum i szkołę muzyczną. Gram na czterech instrumentach. Bardzo lubie motocykle, w domu mam trzy i wiem o nich wszystko. W Prudniku rozpocząłem treningi piłki nożnej z Heorhiem i Tymurem. Miasto jest dla mnie bardzo miłe, a w szkole wszystko mi odpowiada”

Heorhii z I TE

„Jestem z Ukrainy z miasta Pryluky. Skończyłem szkołę sztuki. Umiem grać na skrzypcach. Lubię grać w piłkę nożną, siatkówkę, tenis stołowy. W Prudniku chodzę na treningi piłki nożnej. Podoba mi się klasa ekonomiczna i najważniejsze, że mam najlepszych kolegów. Adaptacja jest łatwa, ponieważ wszyscy pomagają i to jest naprawdę ważne.”

Sasza z I TM

„Na Ukrainie mieszkam w mieście Mikolajowe. Interesuję sięmechaniką. Mam kota, który wabi się Wasa. Mój tato też jest w Polsce, mieszka w Gliwicach. Mama jest pracownikiem logistycznym w wojskowości a siostra uczy się w szkole policyjnej.”

Oleksander z I TE

„Przyjechałem Z Ukrainy z miasta Mirsgorod. Zdecydowałem się na wyjazd do Polski, aby zdobyć europejski dyplom i kwalifikacje zawodowe. Na Ukrainie uczyłem się w szkole z rozszerzonym językiem angielskim. Właśnie w szkole dowiedziałem się o możliwości wyjazdu do Polski. Podoba mi się atmosfera w szkole i w bursie. Wszyscy nauczyciele i polscy koledzy są dla nas bardzo mili i pomocni”

Artem i Anton z I TM

„Z niecierpliwością czekaliśmy na przyjazd do Prudnika. Byliśmy bardzo zaskoczeni widokami otaczającymi to miasto. Chcielibyśmy odwiedzić inne miejsca w Polsce.”

Lekcje polskiego w bursie

Nasi koledzy i koleżanki z Ukrainy na swoich zajęciach dokształcających z języka polskiego. Prowadzi je Pani Anna Borkowska.

Rowerem…

W dniu 19.10.2019 młodzież z Ukrainy  była  na rowerowej wycieczce integracyjnej do Moszczanki i Pokrzywnej. Pogoda i nastroje dopisały.

Bursa ćwiczy


Pani Kostrowicka zaprosiła mieszkańców bursy na zajęcia fitness

Test językowy

Nie ma lekko. Polski język – trudny…. Pani Borkowska robi test mieszkańcom bursy

„Wieczór Kultury Trzech Narodów”

W dniu 25.10.2019 nasza szkoła organizowała „Wieczór Kultury Trzech Narodów”, na który została zaproszona młodzież ucząca się w Nysie, która pochodzi z Kazachstanu.
Było bardzo międzynarodowo polsko-ukraińsko-kazachsko 🙂
Spotkanie zostało przygotowane przez Panie: Elżbietę Zapałę, Anetę Rybkę, Żaklinę MIłosińską, Janinę Żurakowską , Pana Dariusza Basarę i pomysłodawczynię Aleksandrę Chruściel, stronę zaprzyjaźnioną z Nysy reprezentowała Pani Barbara Maroszek. Na początku spotkania każdy otrzymał karteczkę ze swoim imieniem i udaliśmy się na smaczną kiełbasę z grilla, kolejnym punktem programu była integracja na sali gimnastycznej.
Przedstawiciel młodzieży z każdego kraju powitał zebranych w ojczystym języku z Ukrainy – Maryna, z Kazachstanu – Zhazira, z Polski- Emilia.
W kilku słowach opisali swój kraj. Następnie odbył się „Łamaniec językowy” w tych trzech językach- łatwo nie było 🙂
W dalszej części nastąpiła prezentacja strojów ludowych – opolskiego, łowickiego i nauka kroków poloneza i integracyjnej belgijki.
Byliśmy świadkami narodzin międzynarodowych przyjaźni!

DIALOG KOLORU I KSZTAŁTU/ DIALOG BARVY A TVARU

W piątek 17 stycznia 2020 uczniowie naszej szkoły, w większości mieszkańcy Międzyszkolnej Bursy z opiekunami, uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do czeskiego Krnova.

Wyjazd zorganizowany był przez Prudnicki Ośrodek Kultury. Uczniowie zwiedzili wystawę malarstwa i rzeźby członków Stowarzyszenia Artystycznego IN SIGNUM i polskich artystów w Miejskim Muzeum w Krnovie. Przy okazji wyjazdu odwiedziliśmy też punkt widokowy Cvilin, a wycieczkę zakończyliśmy krótkim, wieczornym spacerkiem przez krnovski rynek. Wieczorem, pełni wrażeń wróciliśmy do Prudnika. Za zaproszenie do wyjazdu serdecznie dziękujemy dyrektor programowej POK w Prudniku,
p. Joannie Korzeniowskiej


Makrama w bursie

8 marca warsztaty makramy w bursie prowadziła p. Karolina Żurakowska.
Okazało się, że ta ciekawa forma rękodzieła bardzo spodobała się uczestnikom warsztatów. Być może w najbliższym czasie powstaną ciekawe bransoletki, naszyjnik, lub łapacze snów.

2020/2021